ЛОШ ДЪХ ИЗДАВА ПАРОДОНТИТА

Лошият дъх е не просто повод за срам, а и за притеснение. Зад него често се крие пародонтит, алармира стоматологът д-р Нино Григоров. Кои са другите симптоми на коварното заболяване? И как да се грижим за зъбите си, за да избегнем сериозни усложнения? Clinica.bg потърси отговора при специалиста по дентална медицина.

Най-добрата „застраховка” срещу пародонтит е редовното почистване на зъбите, категоричен е д-р Нино Григоров. Регулярните прегледи при стоматолог, както използването на подходяща паста и четка за зъби са неотменна част от профилактиката, подчертава той. Безспорно е, че вредните навици – като пушенето, прекаляването с кафе, сладко и алкохол, както и възрастта и стресът, влияят на здравето на усмивката ни. Причина за появата на пародонтит са натрупването на зъбен камък и плака, уточнява специалистът. Затова е нужно те да бъдат почиствани два пъти годишно. А при пациентите с по-проблемни венци – и по-често. ВИЗИТКА

Д-р Нино Григоров завършва Факултет по дентална медицина към Медицински университет – София. Интересите му са насочени към естетични дентални ресторации, ендодонтия и протетични дентални възстановявания. Има опит и със спешната дентална медицина и хирургията. Д-р Григоров е преминал през редица курдове при утвърдени чуждестранни и родни специалисти, сред които са проф. Паскал Мане, д-р Галип Гюрел, проф. Андре Саадун и проф. д-р Сергей Радлински.

Пародонтитът е възпалително заболяване на тъканите, които държат зъбите.

Засяга както венците, така и костта

И при него се наблюдава характерното отдръпване на венците. Първите симптоми на заболяването са лош дъх и кървене. При подобни оплаквания веднага трябва да се потърси стоматолог. Защото, без навременно лечение, може да стигне до постепенно разклащане на зъбите и до тяхното изваждане, предупреждава д-р Григоров. Лечението на пародонтита в ранните етапи на заболяването включва почистването на зъбния камък и плаката. Като методът не уврежда зъбния емайл, подчертава специалистът. На по-късен етап процедурите стават по-сложни и по-скъпи, напомня той. При прогресиране на пародонтита се стига до увреждане на гингивата, както и на костта. „Наблюдава се два типа костна загуба – хоризонтална и вертикална. При хоризонталната е налице генерализирана костна загуба, докато при вертикалната се наблюдават отделни костни кратери”, обяснява д-р Григоров. При прогресирането на заболяването се образуват и пародонтални джобове, които трябва да бъдат лекувани.

Първата задача е да се овладее възпалението

и да се третират уврежданията, уточнява специалистът. Едва тогава се пристъпва и към туширане естетичните проблеми, които провокира диагнозата. „При запуснати случаи на пародонтит, оставени без лечение, често се стига до вадене на зъби, които са безнадеждни и неперспективни. Затова е необходимо да се търси навременна и компетентна помощ”, напомня специалистът. 

За да не стигне до пародонтит, е необходимо да се поддържа добра хигиена ежедневно. Подходящите четка, паста и правилната техника на четкане са ключови. Добре е при почистването да се използва и конец за зъби, а при някои пациенти – и четки за междузъбното пространство, уточнява д-р Григоров. Така се преотвратява появата на възпаление, а оттам – и на пародонтит. Специалистът съветва зъбите да не се четкат агресивно при миене. Освен това препоръчва да се използват четки със средна твърдост. Добре е още

хоризонталните движения да се избягват

а да се ползват предимно кръгови и изчеткващи, да се отделя еднакво време на всяка една зона и да се почистват всички повърхности на зъба – т.е., повърхността откъм бузите, дъвкателната и тази откъм езика, уточнява още д-р Григоров. И дава още един съвет – вместо да мием зъбите си сутрин преди закуска, е по-удачно да ги почистим след хранене. Така няма да позволим да се натрупа плака. Добър съюзник срещу пародонтита е и водата за уста, която трябва да се използва след пастата. Тя допринася както за по-доброто почистване, така и за предпазването на зъбите и венците.

„Здравословният начин на живот и редовните грижи биха ни спестили доста неприятности – важно е да помним, че няма по-красива усмивка от естествената”, подчертава стоматологът, като съветва да лекуваме навреме и най-малките кариозни заболявания, за да се радваме на здрави и хубави зъби по-дълго време.

ДОМАШНА АПТЕКА

Зеле и маруля чистят плаката

Няколко са основните причини за натрупване на зъбна плака и лош дъх, обясняват специалистите. На първо място това са напитките – кафе, вино и безалкохолни с изкуствени оцветители. Сред храните пък е добре да се внимава с лютеницата и червените плодове. Лошият дъх обаче може да е симптом на лоша зъбна хигиена, кариеси и възпаление на венците. На целувките още пречат блюдата с риба или много чесън.

Добрата новина е, че лошият дъх може да се тушира с някои плодове, зеленчуци и млечни продукти. Ето кои са те:

1. Зеленчуци – маруля, зеле, тиквички, краставици и спанак. Освен, че ще освежат дъха ни, ще предпазят зъбите от натрупване на зъбна плака.

2. Плодове – те също освежават дъха ни по-добре от вода за уста. Ябълките например са натурална четка за зъби. Пиенето на фреш от портокал или грейпфрут пък освен освежаващо, действа и избелващо на зъбите ни. В същото време витамините успешно се борят с бактериите, което е полезно и за нашите венци.

3. Млечни продукти – прясно и кисело мляко, сирене и кашкавал – освен, че няма да имаме чувство за лош дъх, тези продукти ще „заредят“ усмивката ни с калций и ще върнат естествената белота на зъбите ни.

Автор: Денис Никифоров

Реклама

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: